Błąd medyczny
OpublikowanyBłąd medyczny (nazywany także błędem lekarskim) objawia się zaistnieniem szkody z powodu działania lekarza lub przedstawiciela innego zawodu medycznego. W tym przypadku poszkodowanym jest pacjent, który poddał się leczeniu, które wykonywane było w nieprawidłowy sposób, tj. odbiegający od starannego i zawodowego wzorca.
Poza leczeniem, błąd medyczny może dotyczyć także samej diagnozy i negatywnych następstw jakie z tego błędu wynikły.
Osoba pokrzywdzona błędem medycznym może domagać się zrekompensowania doznanej szkody (odszkodowanie) i krzywdy (zadośćuczynienie).
Wyjaśnić należy, że roszczenia z tytułu szkód, spowodowanych błędami medycznymi, można dochodzić na drodze sądowej lub administracyjnej – przed wojewódzkimi komisjami ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Z pojęciem błędu medycznego wiąże się także zagadnienie ewentualnej odpowiedzialności karnej, np. za naruszenie czynności narządu lub rozstroju zdrowia.
Ponadto, na podstawie ustawy o izbach lekarskich możliwe jest wszczęcie postępowania w sprawie odpowiedzialności zawodowej lekarza. Kary jakie przewiduje ta ustawa, to m.in. pozbawienie prawa wykonywania zawodu.
Adwokat Paweł Stachniałek oferuje usługi pomocy prawnej w postępowaniach dotyczących błędu medycznego.